GÖKYÜZÜNDEN DRONE İLE ESRAR DAĞITAN İLK ÜLKE

Tel Aviv sokaklarına yüzlerce küçük torbada esrar bırakan bir insansız hava aracı (drone) uluslararası medyada gündem oldu.

Drone kent semalarından ayrılmadan önce dağıtıcı grup Telegram uygulamasına şunları yazdı:

"Sevgili kardeşlerimin vakti geldi. Bu bir kuş mu? Bu bir uçak mı? Hayır, gökten bedava esrar dağıtan yeşil drone. Sevgili kardeşlerim keyfini çıkarın, bu sizin pilot kardeşiniz, amacı hepimizin biraz özgür aşk yaşamasını sağlamak."

Bu eylem, ülkede tek bir eylem olarak kalmayacak. Green Drone, her hafta iki gramlık poşetler halinde bir kilogram marihuana dağıtarak "esrar yağmuru" projesine devam etmeyi planlıyor.

The Jerusalem Post gazetesine göre, insansız hava aracını kullandığından şüphelenilen iki kişi gözaltına alındı.

İsrail, marijuana araştırma sahnesinde aktif bir oyuncu olsa da, sınırlı tıbbi durumlar haricinde, bitki yasa dışı olmaya devam ediyor.

Esrarın suç olmaktan çıkarılması ve yetişkinlerin kullanımı için yasallaştırılması için hazırlanan bir  yasa tasarısı bu yıl tanıtıldı.

Esrar kesinlikle bölgede yeni değil.

MÖ 750 civarında inşa edilmiş bir tapınaktaki alterde kenevir reçinesini tanımlayan yakın tarihli bir araştırmaya göre, İsrail'deki eski bir İncil kabilesi, kült ritüellerinin bir parçası olarak halüsinojenik etkiler üretmek için muhtemelen esrar kullandı.

Dünyada marijuananın yasal olduğu ülkeler

Birçok Güney Amerika ve Avrupa ülkesinde marijuana kullanımı yasadışı olsa bile kişisel kullanım hoş görülüyor.

Marijuananın yasal ya da kısmen yasal sayıldığı ülkeler şöyle;

Çekya: Kişisel kullanım için 15 grama kadar taşımak ve 2013’ten itibaren tıbbi vakalarda kullanılması yasal.

Hollanda: Hollanda'da legal marijuana satışı lisanslı '"coffee shop" aracılığı ile günde 5 gram limiti ve 18 yaş üzerine kimlik gösterme koşuluyla gerçekleşiyor.

Ekvador: Kişisel kullanım için 15 grama kadar taşımak yasal.

Jamaika: Kullanmak (25 Şubat 2015) itibariyle serbest bırakıldı.

Kolombiya: Kişisel kullanım için 22 grama kadar taşımak yasal fakat satışı yasa dışı.

Kuzey Kore: Kuzey Kore’de marijuana kullanmak, satmak, yetiştirmek ve nakletmek üzerinde bir yasak bulunmuyor.

Peru: Kişisel kullanım için 8 grama kadar taşımak yasal.

Uruguay: Uruguay, marijuana üretiminden satışına ve tüketimine uzanan zinciri tamamen yasallaştıran ilk ülke olmuştu. Daha yürürlüğe girmeyen yasaya göre, marijuana satın almak ya da yetiştirmek isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması ve resmi mercilere başvuru yapması şart koşuluyor.

Kanada: Kanada'da, esrarın keyif amaçlı kullanılması, 2018 yılında, Senato'da 29 oya karşı 52 oyla yasallaştırılmıştır. Yasa, esrarın ne şekilde yetiştirileceğini, dağıtılacağını ve satılacağını düzenliyor. Kullanıcıların kamusal alanlarda esrar içip içemeyeceğine eyalet yönetimleri karar verecek.

Meksika: Latin Amerika ülkesi Meksika'da yeni hükümet esrarın tıbbi ve keyfi amaçlı kullanılmasına izin verecek yasal düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

ABD'de üç eyalette: ABD'nin California, Nevada ve Massachusetts eyaletleri 2016'da keyif için esrar kullanılmasının yasallaştırılması yönünde karar verdi.

Lüksemburg hazırlanıyor: Lüksemburg, keyif amaçlı esrar üretimi ve kullanımını yasallaştıran ilk Avrupa ülkesi olmaya hazırlanıyor. İki sene içinde hayata geçirilmesi planlanan tasarıya göre, 18 yaşını geçen herkes yasal olarak keyif amaçlı esrar satın alabilecek

Marijuana nasıl yasa dışı hale geldi?

Her devletin kendi yönetmeliği olmasıyla birlikte marijuana kullanımının uluslararası düzeyde kontrol altına alınması 1915 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, Çin, Honduras ve Norveç arasında imzalanan Uluslararası Afyon Sözleşmesi ile başladı.

1919 yılında Versay Anlaşmasına dahil edilen düzenleme ile birlikte uluslararası alanda yürürlüğe girmiş oldu.

Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın