YÜZYIL SONRA AVRUPA’NIN HASTA ADAMI DEĞİŞTİ

Dünyada 1 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan coronavirüs/covid-19 salgını, İngiltere’de etkisini sürdürüyor. Ülkedeki ulusal sağlık sisteminin ağır yük altında olduğu İngiltere’de Coronavirüs, mutasyona uğrayarak yayılma hızını arttırdı.

ŞOK MANŞET: ‘’AVRUPA’NIN HASTA ADAMI’’

İngiliz Daily Mirror gazzetesi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın fotoğrafının üzerine, "Avrupa'nın hasta adamı” yazarak okuyucularının karşısına çıktı. 

Times gazetesi ise "Avrupa kapılarını İngiltere'ye kapattı" manşetiyle yayımlandı. Bilindiği üzere birçok Avrupa ülkesi İngiltere’ye uçak seferlerini durdurma kararı aldı. 

Financial Times gazetesi ise "Kontrolden çıkan Covid-19 mutasyonu kısıtlamaların aylarca kalması demek" manşetini kullanarak karamsar bir varsayımda bulundu.

YÜZYIL SONRA AVRUPA’NIN HASTA ADAMI DEĞİŞTİ

Yakın tarihte hasta adam deyimini Osmanlı İmparatorluğu için önce Ruslar kullanmış ve daha sonra diğer büyük devletler de bu tabiri kullanmayı yeğlemişti. Bir asır sonra ise bu kez İngiltere için bu deyim kullanıldı.

Johnson, birçok dünya lideri gibi coronavirüs’e yakalanmış ve tedavi edildikten sonra iyileşmişti. İngiltere genelinde ise virüsün mutasyon geçirmesiyle mevcut İngiliz hükümetinin salgına karşı daha etkili önlemler almaya mecbur kılmış durumda. Ülkedeki muhalefet ise Başbakan Johnson’ı ve bakanları salgına karşı geç ve tesirsiz tedbirler almakla suçluyor. Ülke kamuoyunun genel kanısı 2020 yılının Boris Johnson hükümeti için zor geçtiği ve 2021 yılının ise daha da zor geçeceği yönünde. 

NOEL KUTLAMALARI İPTAL

İngiltere'nin önümüzdeki süreçte çok çabalaması gerektiğini belirten Times gazetesi, Noel kutlamalarının iptal edilmesini yerinde bir karar olarak değerlendirip Noel’in yalnız ama güvenli geçeceğini vurguladı.

2021 BELİRSİZLİĞİ

Ülkedeki genel görüş Johnson hükümetinin 2021 yılında salgının ülkede kontrol altına alınması ve aşı çalışmalarının tamamlanıp uygulanması gibi konularda göstereceği başarının ülkenin siyasi geleceğinde etkin rol oynayacağı yönünde. Ayrıca Brexit sürecinin de İngiliz hükümeti için bir sınav niteliğinde olacağı belirtiliyor.


Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın