Tayfur Sökmen

(1892, Adana - 3 Mart 1980, İstanbul)

Milletler Cemiyeti'nin 19 Mayıs 1937'de Hatay için kabul ettiği anayasadan sonra kurulan Hatay Cumhuriyeti'nin ilk ve son cumhurbaşkanıdır.

Rüştiyeyi bitirmiş, ayrıca hususi eğitim almıştır. 2. Kolordu emrinde Kuvâ-yi Milliye komutanlığı, Hatay Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti temsilciliği, İskenderun ve havalisi Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kuruculuğu ve başkanlığı, Antakya-İskenderun muaveneti İçtimaiye cemiyeti başkanlığı, Hatay Erkimlik Cemiyeti Reisliği yapmıştır. Hatay Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanlığı yapmış, bu görevi, Hatay 29 Haziran 1939'da Millet Meclisi'nin kararıyla Türkiye'ye katılma kararı alıncaya kadar sürdürmüştür. TBMM V. ,VI. , VII. ,VIII. dönem Antalya ve IX. dönem Hatay milletvekilliği ile cumhurbaşkanınca seçilen Cumhuriyet Senatosu Üyeliği (7 Haziran 1968 - 2 Haziran 1974) yapmıştır. Evli ve altı çocuk babasıdır. Zincirlikuyu mezarlığına defnedilmiştir.

XVII.,XVIII. Dönem Hatay, XXI. Dönem İstanbul milletvekilliği ile TBMM Başkanvekilliği görevinde bulunan Murat Sökmenoğlu'nun babasıdır. Ayrıca İstanbul'un Kartal ilçesinde devlete tahsis ettiği bir arsası ve bu arsa üzerinde 2 tane okul bulunmaktadır.

Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın