21. Asır Dünyasında Çin, Dünyanın Gözü Önünde Doğu Türkistan'da...

Londra merkezli uluslararası yayın kuruluşu British Broadcasting Corporation (BBC) elde ettiği veriler ile Çin Halk Cumhuriyeti yönetiminin Doğu Türkistan'da Uygur Türklerini zorla hapsettiğini tespit etti.

Çinli yetkililerce yeniden eğitim adı altında açılan kamplarda da kadınların sistematik işkence ve tecavüze uğradıkları anlaşıldı.

Komünist Çin yönetimi ''Sincan Uygur Özerk Bölgesi'' adını verdikleri Uygur Türklerinin öz yurdu Doğu Türkistan'da zulüm ve işkencelere imza atıyor. 

Çin, Uygur Türklerini milli kimliklerinden uzaklaştırıp soydaşlarımızı Çinlileştirme politikası uyguluyor. 

Çin, dini anlamda da büyük bir baskı uyguluyor. Bunun yanı sıra Uygur Türk'ü kadınların zorla Çinli erkekler ile evlendirildikleri ve hatta bazılarının kısırlaştırıldığı bile gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Çin, tüm bu eylemler ve daha fazlası ile 21. yüzyılda açıkça bir sistematik, planlı, bilinçli bir soykırım gerçekleştiriyor.

Çin'in uygulamaları insanlık dışı olmasına rağmen Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası kuruluşlar bu konuda Çin'e bir yaptırım dayatmıyor.

Doğu Türkistan'daki (Sincan) gizli gözaltı kamplarında 9 ay kalan Tursanay Ziyavudun'un insanı dehşete düşüren açıklamasını videoda izleyebilirsiniz.

EDİTÖR NOTU: Doğu Türkistan hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Do%C4%9Fu_T%C3%BCrkistan

KAYNAK: Matthew Hill, David Campanale ve Joel Gunter / BBC News

Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın