ABD BAŞKANI DONALD TRUMP, GÖREVİNDEN ALINACAK MI?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimleri geçtiğimiz haftalarda sonuçlanmıştı. ABD Başkanı Donald Trump, seçimi kaybetmiş ve rakibi Joe Biden 46. ABD Başkanı seçilerek tarihe geçmişti.

Joe Biden, 20 Ocak 2021 tarihinde görevine resmen başlayacak.

TRUMP, SEÇİMDE HİLE YAPILDIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Donald Trump seçimleri kaybettikten sonra hile yapıldığını iddia etmişti. Yenilgiyi kabullenmeyen Donald Trump taraftarları ise protestolar düzenlemiş ve ABD Kongre Binası’nı basmıştı.

DEMOKRATLAR HAREKETE GEÇTİ

ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde tutan Demokratlar, Başkan Donald Trump'ın azil sürecinin başlatılması için harekete geçti.

Demokratlar, Trump hakkında "ağır ve vahim suç işlediği" ve "kötü davranışta bulunduğu" gerekçesiyle azil sürecinin başlatılmasını öngören tasarıyı Temsilciler Meclisi'ne sundu.

Tasarıda, Trump, "isyan başlatmakla" ve Kongre binasına yönelik şiddet eylemlerini aktif bir şekilde cesaretlendirmekle suçlanıyor.

Tasarıda ayrıca, Trump'ın kanıtsız ve asılsız bir şekilde 2020 başkanlık seçimlerinin kendisinden "çalındığı" yönündeki iddiaları defalarca dile getirdiğine dikkat çekiliyor.

Temsilciler Meclisi'nin bugün daha erken saatlerde yapılan oturumunda, Demokratlar, Başkan Yardımcısı Mike Pence'e ABD Anayasası'nın 25'inci maddesini işletmesi için resmi çağrı yapılmasını öngören bir karar tasarısı geçirmeye çalıştı.

KAYNAK: BBC.COMYazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın