Apple Ne Yapıyor ?

Bizim zeki ve ihtişamlı prensimiz Apple tam 45 yıl önce 1 Nisan'da kuruldu.

Apple ilk ürünleri Apple-1'i piyasaya sunarak bugünün teknoloji devi olarak 263,4 milyar dolar değeriyle en değerli marka konumunda.

1 Nisan denince bugünün sadece Dünya Şaka Günü olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Tarih de bugün Apple'da kuruldu. 1 Nisan 1976'da Steve Jobs , Steve Wozniak , Ronald Wayne'nin belkide yıllarca kafa patlattılar projeyi hayata geçirdiler.

İlk Projeleri olan Apple-1 İlk kişisel bilgisayarlar arasında yer almaktaydı.

Apple-2 isimli bilgisayarları ise sektördeki yeni teknolojileri ile diğer markalara öncülük etmekte.

1978 yılında 7,8 milyon dolarlık satış yapan Apple kısa sürede satışlarını artırarak 1980 yılında 117 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.

Apple bilgisayar üretimiyle başlayan serüvenlerinde zaman içerisinde farklı ürünler de geliştirdi.

Geçen yıl 141 milyar dolarla üçüncü sırada bulunan şirket, bu yıl değerini 122 milyar dolardan fazla artırarak en değerli markalar listesinde zirvede yerini aldı.

Listede Apple’ı; sırasıyla yaklaşık 254,2 milyar dolar marka değeriyle Amazon, 191,2 milyar dolar değerle Google ve 140,4 milyar dolarla Microsoft izledi.

Apple'ın kullanıcılara sunduğu ürünler arasında; dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar (Mac ve MacBook modelleri), tablet (iPad), telefon (iPhone), akıllı saat (Apple Watch), kulaklık (AirPods) ve akıllı televizyon platformu (Apple TV) gibi çeşitli ürünler bulunuyor.

Şirket, ürünlerini kendi yazılım ekosistemiyle kullanıcılarına sunuyor. Bu sayede kullanıcılarına diğer platformlara kıyasla daha hızlı ve sorunsuz bir deneyim sağlıyor.

Ürettiği her ürün gamında çok büyük başarılar sağlayan Apple tarihlerinde en büyük kazançların İPhone'dan sağladılar (yüzde 40,9)

Geçen yılın son çeyreğinde 90,1 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Apple, dünyanın en fazla satışa sahip akıllı telefon üreticisi sıralamasında Samsung'u geçti.

Apple'ın uygulama mağazası App Store'da, geçen yılın verilerine göre, 1,82 milyon kullanılabilir uygulama yer alıyor.

Rakibi olan Google Play'de ise 2,7 milyon uygulama bulunuyor. Google Play uygulama sayısında önde olsa da 2020'nin son çeyreğinde Google Play'de 10,4 milyar dolar harcama gerçekleştirilirken, App Store'da mobil uygulamalara yapılan harcamalar 21,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Apple'ın bugün kurulmuş olması nezlinde dünyaya çok vizyoner bakan , entelektüel teknolojiler yaratan Steve Jobs'ı anmak istiyorum.
Yazar
Yiğit Tüysüz

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın