Avrupa kulüplerinden dev meydan okuma

Avrupa futbolunda büyük bir kriz yaşanıyor. Avrupa'nın ve dünyanın en büyük spor kulüplerinden olan 12 Avrupa kulübü kazançlarını daha da arttırmak için Avrupa Süper Ligi'ni kurduklarını açıkladı.

DÜNYANIN DEV KULÜPLERİ ARASINDA YER ALIYORLAR

İngiltere Premier Ligi'nden Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United ve Tottenham; İspanya La Liga'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid; İtalya Seria A'dan Milan, Inter Milan ve Juventus Avrupa Süper Ligi'nin kurucusu oldu.

BAŞKANI KİM OLDU?

Real Madrid Başkanı Florentino Perez, Avrupa Süper Ligi'nin (ESL) de başkanı seçildi.

YENİ LİG HANGİ ŞEKİLDE OYNANACAK?

Maçlar 15'i kurucu kulüpler olmak üzere 20 kulüp arasında oynanacak. Kalan 5 kulüp her yıl önceki sezondaki başarısına göre seçilecek.

Tüm maçlar hafta arası oynanacak.

Ağustos'ta başlaması planlanan ligde kulüpler 10'arlı olarak iki gruba ayrılacak. Her grubu ilk 3 sırada bitiren kulüpler otomatik olarak çeyrek finallere yükselecek.

Grupları 4 ve 5. sırada bitiren takımlar iki maçtan oluşan play-off'ları oynayarak çeyrek finallere gitmek için yarışacak.

Erkek ligi sonrası mümkün olan en kısa sürede kadın futbol kulüpleri için de bir lig kurulacak.

LİG NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"İlk sezonun mümkün olan en kısa sürede başlaması ve lige 3 kulübün daha kurucu kulüp olarak katılmasının bekleniyor."

TEPKİLER NE OLDU?

UEFA, İngiltere Premier Ligi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kulüplerin bu adımını kınadıklarını açıkladı ve yer alan futbolcuların yerel ve uluslararası turnuvalardan men edilebileceği uyarısında bulundu.

FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) da girişimi onaylamadığını açıklayarak, "FIFA ancak, uluslararası futbol yapılarının dışında kalan bu 'kopuk ligi' onaylamadığını ifade edebilir" dedi ve tarafları "sakin ve yapıcı diyaloğa" davet etti.

ESL'den yapılan açıklamada, süregiden pandeminin mevcut ekonomik modelde istikrarsızlığı artırdığı kanısında.

 Açıklamada "Geçen aylarda taraflarla çok kapsayıcı görüşmeler yapıldı. Kurucu kulüpler önerilen çözümlerin temel sorunları çözemeyeceği görüşünde" denildi.

Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın