CHP: ''Kaynaklarımızı Rantla Yiyen 5 Şirketi Kamulaştıracağız''

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, katıldığı bir programda AK Parti'ye yakınlığıyla bilinen ve aldıkları kamu ihaleleri ile dünya sıralamasında ilk 10'da yer alan şirketler için kamulaştıracağız dedi. 

Böke, "Türkiye’deki bütün kaynakları rantla yemiş olan 5 şirketten bahsediyorum. Ne müzakeresi yapacağız? Müzakere falan yok. ‘Bunlar artık kamunundur.’ diyeceğiz ve devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Halk TV’de Fatih Ertürk'ün programına konuk olan CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, kamu-özel işbirliği adı altında yapılan mega projelerin getirdiği yükün "ticari sır" denilerek halktan ve halkın temsilcilerinden gizlendiğini belirtti.

"Bütün kaynakları rantla yemiş 5 şirketten bahsediyorum"

Kemal Kılıçdaroğlu'nun kamulaştırma ile ilgili sözlerini de hatırlatan Fatih Ertürk’ün "Ortada imzalanmış sözleşmeler ve bağlayıcılıkları var. Özel sektörle müzakere yoluna mı gideceksiniz?” sorusu üzerine Böke, 

“Özel sektör dediğiniz Türkiye’deki bütün kaynakları rantla yemiş olan 5 şirketten bahsediyorum. Ne müzakeresi yapacağız? Müzakere falan yok. Buraya yazacağız, ‘Bunlar artık kamunundur’ diyeceğiz ve devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Böke, karşılarında iyi niyetli anlaşma yapacak iyi niyetli bir yapı olmadığını ifade ederek şöyle devam etti:

"Vatandaşın emek emek alınteriyle biriktirdiği vergileri, bu aile şirketi mekanizmasıyla paylaşmayı gönülden ortak olmuş 5 tane müteahhitlik şirketinden bahsediyoruz. Bunlar rantçı, yandaş, hatta bir adım daha öteye gidelim talancı bir zihniyetin temsilcileri. Dolayısıyla, kamulaştırma faaliyetleri bir siyasi iradeden geçiyor. Nasıl ki kamu özel işbirliği adı altında rantçı-yandaş şirketlerle halkın kaynaklarını paylaşmış olmak bir siyasi iradeydi ise biz de benzer şekilde yapacağız. Elbette hukuk çerçevesinde yapacağız ama siyasi iradeyle yapacağız."

Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın