DSÖ: ''Salgının Henüz Başındayız''

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ/WHO) COVID-19 özel temsilcilerinden Dr. David Nabarro, dünyanın, salgınının henüz başında olduğu uyarısında bulundu.

Britanya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nin sorularını yanıtlayan Nabarro, “Salgının vereceği zararları daha yeni görmeye başladık, daha ortalarında bile değiliz” dedi.

“Hepimiz mevcut durumu korkunç, utanç verici buluyoruz. Bir sağlık meselesi öylesine kontrolden çıktı ki, şimdi dünyayı sarsıyor.”

“Yoksulların sayısını ikiye katlayacak”

BBC Türkçe’nin haberine göre, salgınının dünyayı yalnızca resesyona sürüklemeyeceği uyarısını yapan Dr. Nabarro, “Muhtemelen yoksulların sayısını ikiye katlayacak, yetersiz beslenen insanların sayısını ikiye katlayacak, yüz milyonlarca küçük işletmenin iflasına yol açacak, birçok gencin eğitim fırsatını elinden alacak devasa bir ekonomik daralmaya sürüklüyor.” yorumunu yaptı.

“Hiçbirimiz böyle bir şeyi tasavvur edemezdik. Durum bilim kurgu filmlerinkinden daha korkunç ve daha başlangıcındayız. Dünyaya vereceği zararları daha yeni görmeye başlıyoruz. Avrupa'da her şeyin geri dönüşüne tanık olduğumuz bu aşamada, durum daha da kötüleşiyor.”

“Bu durum önlenebilirdi”

Hükümetlerin salgına ilişkin hazırlıklarını da eleştiren Dr. Nabarro, “Pandemi hazırlıklarına daha fazla yatırım yapılsaydı ve Dünya Sağlık Örgütü'nün Ocak'ta yaptığı acil durum uyarılarına daha fazla tepki verseydi bu durum önlenebilirdi.” dedi.

Dünyada Eylül ayında koronavirüs vaka sayısı 29 milyonu, Covid-19 kaynaklı can kaybı da 928 bini aştı. Karantina önlemleri nedeniyle tüm dünyada ekonomik zorluklar baş gösterirken, hükümetler destek paketleri açıklayarak ekonomilerini ayakta tutmaya çalışıyor.

Aşı çalışmaları hız kazanmasına rağmen henüz bir aşı adayı testlerin tümünü tamamlayıp dolaşıma sokulmuş değil.
Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın