EBA Eğitiminde Aileler Neden Sorumlu?..

Toplumun Nefesi;  

EBA Eğitiminde Aileler Neden Sorumlu?..      
                            
Merhaba kıymetli okuyucularım; Korona virüs salgını çocuklar için olduğu gibi ebeveynler için de bilinmeyenlerden oluşan bir süreçtir. 

Korona virüse karşı hem kendilerini, çocuklarını ve aile bireylerini korumaya çalışan hem de özel gereksinimli çocuklarının uzaktan eğitim derslerini desteklemeye çalışan ebeveynlerin ve özellikle de annelerin sorumlulukları bir kat daha artmıştır.

Bu nedenle bu sürecin kahramanları anne-babalardır. Anne-babaların birbirlerine yardımcı olmaları, çocuklarının sorumluluklarını paylaşmaları, iş birliği yapmaları kendilerine zaman ayırabilmelerini sağlayacaktır.

Özel gereksinimli çocukların kaygılarını giderecek, sorularını yanıtlayacak ve güven içinde olmalarını sağlayacak olanlar, anne-babalarıdır. 

Anneler ne kadar güçlüyse çocukların da o kadar güçlü olacağı unutulmamalıdır.

Bu süreçte anne-babalara yönelik, çocuklarının eğitimi konusunda neler yapabilecekleri ve nasıl yapabileceklerine dair bilgilendirme ve de destekleme çalışmaların Milli Eğitim Bakanlığınca yapılmalı.

Bu, ebeveynlerin kendilerini yalnız hissetmemeleri ve çocuklarına en yüksek düzeyde öğrenme fırsatları sunmaları açısından önemli.

Unutmayınız ki öğretmenler de tıpkı sizler gibi işlerini profesyonel olarak yapmaya çalışmaktadır

Sizler, ne öğrenci ne de gerçek öğretmenlersiniz. Eğitim ve Öğretime ara verilmesi nedeniyle çeşitli çevrimiçi sistemler devreye sokuldu. 

Millî Eğitim Bakanlığı EBA, özel okullar ise değişik çevrim içi sistemleriyle (Vedubox, Zoom, Discord, vs.) bu hizmeti vermeye çalışıyorlar.

Sonuçta; Uzaktan eğitim kolay bir hizmet değildir. Altyapı, teknik destek, öğretim yöntemleri, alışkanlık, öğretim anlayışı, materyal, vs. bir sürü bileşkenin kısa sürede devreye girmesi ve tam anlamıyla başarı sağlanması mümkün olmadığını hepimiz farkındayız.

Bu süreçte bizler sorun olmaktan kaçınarak, mevcut hizmetlerden en fazla nasıl yararlanabiliriz diye kendimize sormamızın faydası olacaktır. 

Dersler sırasında çocuğunuza ve/veya canlı yayın esnasında öğretmene müdahaleden, sınırları aşan uyarı ve önerilerden, lütfen kaçınınız. 

Acil çözüm bekleyen; Tek odalı evlerde kalabalık ailede yaşayan, buna ek olarak teknolojinin avantajını kullanma olanağı olmayan, evinde tabletin ötesinde televizyonu dahi olmayan çocuklarımız için Milli Eğitm Bakanlığı önlemler almaya devam etmektedir. Örnek vermek gerekirse kütüphaneler bu konuda kullanılmaktadır.

Çocuklarımız için evi müsait olan aileler, mutlaka çocuklarıyla birlikte EBA eğitimi için bir alan oluşturmalılar ki; Çocuklarımız işlenen konuları anlaya bilsinler.

Sevgili anneler ve babalar, bu sıkıntılı ve mecburi süreci avantaja çevirmek zorunda olduğumuzu asla unutmayalım.
 
Ayrıca: Bu sıkıntılı süreç tüm dünyada yaşanmaktadır. Temennim bir an önce bulunan aşının devreye girerek bu mutsuz günlerin mutlu günlere dönüşebilmesidir.

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. (Kazım İLHAN)

Bu sözün ne kadar önemli olduğunu konular işlendikçe fark edeceğimizden eminim.

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. (Kazım İLHAN)

Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın
ilhankazim55@gmail.com                                                           

KAZIM İLHAN
SOSYOLOG VE AİLE DANIŞMA
Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın