Facebook, İnstagram Kullanıcılarını Gözetliyor Olabilir Mi?

Sosyal ağlarla ilgili mahremiyet ve casusluk tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Aylık aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçen Instagram’ın 'pazar araştırması' için kullanıcılarının kameralarını gizlice açarak casusluk yaptığı iddia edildi.

Rusya’nın ABD Başkanlık seçimlerine müdahale etmesi, Başkan Donald Trump’ın ekibiyle çalışan veri analiz şirketi Cambridge Analytica şirketine 87 milyon kullanıcının bilgilerinin verilmesi gibi skandallarla iki yıldır uğraşan Facebook ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. 

ABD’nin San Francisco kentinde yaşayan Brittany Conditi adlı bir kişi, Facebook’un sahibi olduğu Instagram yoluyla casusluk yaptığını söyledi. 

Conditi’nin mahkemeye taşıdığı iddiasına göre Facebook, bu sefer telefon kameralarını kullanıyordu.

Temmuzda medyada yer alan haberler, Instagram’ın, aktif değillerken bile telefon kameralarını ulaşabildiğine yer vermişti.

Brittany Conditi’nin şikayetinde “Instagram ve Facebook, insanların evinin mahremiyeti gibi oldukça özel ve kişisel veriye ulaşarak pazar araştırması için son derece değerli bilgiye ulaşıyor.” ifadelerine yer verildi.

Facebook iddialara yanıt vermedi

Bloomberg’in ulaşmaya çalıştığı Facebook ise konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. 

Ağustos ayında Kaliforniya’da açılan başka bir davada ise Kelly Whalen adlı bir kullanıcı, Instagram’ın yüz tanıma teknolojisini kullanarak 100 milyondan fazla kullanıcısının biyometrik bilgilerine ulaştığını iddia etmişti. 

Instagram’ın yüz tanıma teknolojisini kullanmadığını söyleyen Facebook, iddiaların asılsız olduğunu açıklamıştı. 
Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın