Fatih Altaylı’dan Ali Erbaş’a Cevap Geldi

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 'Yabancı derken!' başlıklı köşe yazısındaki ifadelerinden ötürü dava açmaya hazırlanan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a yanıt verdi. Altaylı, "Hac organizasyonu için bulunduğunuz Mekke’den 'Milli parayı kullanın' çağrısı yaptığınız haberi Hürriyet gazetesinde yer aldı. Yani böyle bir çağrınız var." dedi.

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı dünkü yazısında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın "Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun." dediğini belirtti ve devletin döviz üzerinden yaptığı yap-işlet-devret ihalelerini ve Erbaş'ın kullandığı lüks makam araçlarını işaret edip eleştirilerde bulundu.

Diyanet'ten yalanlamaDiyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun" ifadelerinin Ali Erbaş'a ait olmadığı ifade edildi, ayrıca Fatih Altaylı hakında dava açılacağı belirtildi.

Fatih Altaylı Diyanet'ten gelen yalanlamaya bugünkü yazısıyla yanıt verdi. 2018 yılında Hürriyet gazetesinde yer alan ve Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın "Milli parayı kullanın" çağrısını içeren haberi paylaşan Altaylı, "Yani böyle bir çağrınız var" dedi. Altaylı'nın yazısı şöyle:

"Mercedesperver Bürokratlar Cemiyeti Başkanlığına aday göstermeyi düşündüğüm DİB Ali Erbaş Beyefendi, dünkü yazım üzerine bir yalanlama yaptı. Ben yazımda medyada yer alan “Yabancı para yabancı dinler gibidir uzak durun” sözlerinden yola çıkarak Ali Erbaş Beyefendiye “Yabancı otomobillerden de uzak durmak gerekmez mi?” diye sormuştum.

Öyle ya yabancı otomobili satın almak için hele hele Mercedes gibi lüks bir markanın en üst modeli ise bayağı bayağı bir yabancı para ödemek gerekiyordu. Bu para da Almanlara gidiyordu haliyle.

Beyefendi zırhlı Mercedes’ten aşağısına binmeyi “caiz” bulmadığı için olsa gerek alınmış ve dün akşam saatlerinde bana yönelik bir “yalanlama” yaptırdı. Özetle diyor ki, “Fatih Altaylı, doğru olmayan bir sosyal medya hesabına inanarak böyle bir yazı yazmış. Benim böyle bir cümlem yok. Dava açacağım.”

Eğlenceli bir durum. Doğru ben yazıma kaynak olarak önceki gün çok okunan internet sitelerinde yer alan bu haberi kullandım.

Diyanet İşler Başkanı Ali Erbaş bu haberi gün boyu yalanlamadı. Daha sonra da yalanlamadı. Ne zaman ki, ben bu haberden yola çıkarak bir yazı yazdım. Erbaş beni yalanladı ve “Ben böyle bir şey demedim” demeye getirdi.

Bakınız Sayın Erbaş, benim alıntı yaptığım haber doğru olmasa bile siz böyle bir şey dediniz. Bunu Hürriyet gazetesi yazdı. Hac organizasyonu için bulunduğunuz Mekke’den “Milli parayı kullanın” çağrısı yaptığınız haberi Hürriyet gazetesinde yer aldı. Yani böyle bir çağrınız var.

“Ben onu daha önce yapmıştım” dersiniz, ben de size “Peki şimdi yabancı para kullanabilir miyiz?” diye sorarım. Ne de olsa sıklıkla fikir değiştirdiğiniz efkar-ı umumiye’nin malumu. Geçmişte “dinlerarası diyalogcu” idiniz. Muhtemelen şimdi ondan vazgeçmişsinizdir. Muhtemeldir ki, yerli paradan da vazgeçmiş olabilirsiniz!"

Altaylı'nın yazısında değindiği Hürriyet gazetesinin 2018 yılına ait haberi

Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın