Med7 Korsika’dan Türkiye’ye Akdeniz Uyarısında Bulundu

Akdeniz’e kıyısı olan AB ülkelerinin liderleri, bugün Fransa’nın öncülüğünde Korsika adasında bir araya geldi.  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, MED7 olarak adlandırılan zirvenin ardından yaptığı açıklamada "Türkiye ile iyi niyetle yeniden diyalog kurmak istiyoruz" dedi ve Twitter hesabından "Pax Mediterranea!" paylaşımı yaptı.

Zirvenin sonuç bildirgesinden ise "Türkiye’yle diyalogda ilerleme sağlanamaması halinde Avrupa Birliği ilave kısıtlayıcı tedbirler listesi geliştirmeye hazırdır" mesajı çıktı.

Macron'un açıklaması sonrası #HaddiniBilMacron ve #JamaisSansLaTurquie etiketleri sosyal medyada gündem oldu. 

Macron'un evsahipliğinde yapılan zirveye Türkiye ile gerilim yaşayan AB üyeleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın yanı sıra İtalya, İspanya, Portekiz ve Malta'nın liderleri katıldı.

Zirveden sonra yayımlanan ortak bildiride, zirveye katılan ülkeler, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'a tam destek verdiklerini açıkladı. 

Ortak açıklamada diyalog konusunda ilerleme sağlanamaması ve Ankara'nın tek taraflı eylemlerine devam etmesi halinde Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarının 24-25 Eylül tarihlerinde buluşacağı zirvede Türkiye'ye yönelik yaptırım kararının görüşüleceği belirtildi.

"Yeniden diyalog kurmak istiyoruz"

Zirvenin ardından konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Diyaloğa tekrar girmek istiyoruz... Naif değiliz ancak iyi niyetle yeniden diyalog kurmak istiyoruz” ifadelerini kullanarak bu şekilde Türkiye'nin "tek taraflı” eylemlerine son vermek istediklerini kaydetti.

Bu arada Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis de Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, Macron'la "verimli" bir görüşme yaptıklarını belirterek, "Son gelişmeleri ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki provokatif davranışlarını konuştuk. Türkiye ile diyalogun, tüm provokasyonların derhal sona ermesi halinde ancak mümkün olduğu yönünde görüş birliği içindeyiz" diye yazdı.

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerilimde açıkça Atina'ya destek veren Fransa, Doğu Akdeniz'deki askeri varlığını da artırmıştı. 

Atina ile Paris arasında askeri işbirliğinin de artırıldığı belirtiliyor.

Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın