Pandemide “Aşı Sıkıntısı” Çözülecek Mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) ve yaklaşan kış ayları nedeniyle yurttaşlar, grip ve zatürre vakaları için bağışıklık sistemlerini güçlendirici aşılara yöneldi.

Uzmanların özellikle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlar için aşıların önemi konusunda açıklamaları, talepleri yoğunlaştırınca tüketim de hızlı gerçekleşti. Ancak grip aşısı bugün itibariyle bulunamazken, zatürre aşısının temininde de sorunlar yaşanmaya başlandı.

bianet yazarı Şadiye Dönümcü de kronik rahatsızlığı sebebiyle risk grubunda olduğu için zatürre aşısı yapılması talebiyle yakın zamanda Aile Hekimliğine başvuran isimlerden biri. Ancak ellerinde aşı olmadığı için Dönümcü burada ücretsiz aşı hakkından faydalanamadı ve fiyatı 344 lira olan aşıyı alabilmek için eczaneye başvurdu. Fakat eczanede de aşı yoktu ve eczacı depolardan ayda 2-3 tane gönderildiğini belirterek Dönümcü’yü sıraya aldı. 

Dönümcü daha sonra başka eczanelere de başvurdu ve kronik hastalığı olmasına rağmen ücretsizi bulunamadığı için ücretli aşıyı yaptırmak zorunda kaldı. 

“Ağustosa kadar bekledim”

61 yaşındaki Dönümcü, uzun yıllardır SLE (LUPUS) hastası. Enfeksiyon, gerginlik ve yorgunluk, hastalığının alevlenmesine dolayısıyla ataklara yol açıyor. “En basit soğuk algınlığını bile uzun sürede atlatabiliyorum” diyen Dönümcü, bu nedenle yaklaşık 20 yıldır her ekim ayında grip aşısı olduğunu da belirtiyor:

“Türkiye'de ilk Covid-19 vakası ölümle sonuçlanınca, ziyaret için gidip çok uzun süre kaldığım İzmir'de, misafir olarak kayıt yaptırdığım aile hekimine Nisan ayında gittim. Zatürre aşısı yaptırmam istendi. ‘Sizce pandemi döneminde uygun mu? Yaptırayım mı?’ diye sordum.

“Doktor, ‘Evet aşı olmalısınız. Risk grubundasınız ancak bu virüsü henüz tanımıyoruz. Biraz bekleyin bence’ dedi. Bekledim ben de. Ta ki Ağustos ayının ortasına dek. Pandeminin biteceği yok ne yazık ki...”

“Arkadaşlarım paralı olanı zor buldu”

Dönümcü, aşıyı bulduğu eczanede yaptırdıktan sonra sol kolunda çok az hareket kısıtlılığı olduğunu, büyük bir sıkıntı yaşamadığını da ekliyor:

“Çevremde zatürre aşısı olan çok fazla kişi yok. Ben olduktan sonra bazı arkadaşlarımın olmasına vesile oldum. Evet, zor buldular paralı olanı. Bazıları da sıra bekliyor, aşı gelecek diye. Bazı aile hekimliklerine sınırlı miktarda aşı geldiği söyleniyor.

Üstelik son zamanlarda medyada ve sosyal medyada zatürre ve grip aşısına ilişkin çok sayıda haber ve paylaşıma rastlıyorum. Uzmanların bu konuda söyledikleri çelişmiyor ve çok net. Covid-19 pandemisi nedeniyle çok fazla bilgi kirliliğine maruz kaldık malum.”

Dr. Şahin: ''Nüfusu kalabalık yerlerde sorun olabiliyor''

Konuya ilişkin ulaştığımız Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı ve Adana Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Yakup Şahin de, zatürre aşısı Türkiye’de üretildiği için Aile Sağlığı Merkezlerinin (ASM) aşı bulmada çok büyük sıkıntılar yaşamadığını ancak nüfusu kalabalık yerlerde oluşan talep yoğunluğunun zaman zaman lojistik destekte sıkıntılara neden olduğunu söylüyor.

Zatürre ve grip aşılarının Covid-19’u önlemede veya hastalığı hasarsız atlatmada herhangi bir etkisi olmadığını vurgulayan Dr. Şahin, bu aşıların Covid-19’a yakalananlar açısından önemini “İkincil enfeksiyonları önlediği için durumun daha da ağırlaşmasını engelliyor.” şeklinde aktarıyor. 
Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın