Robot Köpek CyberDog

İnsanlar ve hayvanların dostluğunun milattan önce (MÖ) ki dönemlere dayandığını biliyoruz. Tarih sahnesine insanlar çıktığında ilk dostlarımız bilindiği üzere atlardı.  Yüzyıllar sonra en büyük dostlarımız olan köpekler ve kediler bizimle birlikte çok büyük değişime uğradılar.


Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir sözü küçüklüğümden beri çok hoşuma gitmiştir. Hayvanların değişimini ne kadar çok farkedememiş olsakda biraz sonra anlatacaklarım sizi bu düşünceden caydırabilir.


Günümüzün popüler markalarının arasında prestijli bir yere sahip olan Xiaomi yine ilginç bir fikir ile karşımızda.


CyberDog...


Xiaomi yeni ürünlerini tanıttığı büyük bir lansman gerçekleştirdi. lansmanda CyberDog isimli yeni robot köpeğini de tanıttı.  


Günümüz teknoloji dünyasının en üretken firmalarının başında yer alan Xiaomi, ilginç ürünlerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Dün yeni ürünlerini tanıttığı büyük bir lansman gerçekleştiren Xiaomi, lansmanda CyberDog isimli yeni robot köpeğini de tanıttı. 


Bir süre önce Boston Dynamics'in robot köpeği Spot'un 74.500 dolara satışa çıktığınıda hatırlatmadan geçmek istemiyorum.


Xiaomi tarafından üretilen CyberDog isimli robotun tasarımsal açıdan Boston Dynamics'in Spot robotuyla benzerlikleri bulunmakta.


CyberDog'un açık kaynaklı olarak geliştirildiğini ve geliştiriciler tarafından CyberDog için çeşitli uygulamalar üretilebileceğini de söylemiş olalım. Xiaomi tarafından paylaşılan bilgilere göre CyberDog robotunun üzerinden 11 adet sensör bulunmakta ve  Bu sensörler arasında dokunmatik sensörler, ultrasonik sensörler, kameralar ve GPS bulunuyor. 


Xiaomi'nin iddialarına göre bu sensörler robotun, sahibini takip etmesi ve engellerin etrafından dolanabilmesini de sağlıyor. CyberDog'un kameraları sayesinde insan yüzlerini tanıyabildiğini ve mikrofonu sayesinde ise sesli komutlara cevap verebildiğini de belirtelim.


Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Xiaomi hayranları, mühendisleri ve robotik meraklılarının CyberDog'un muazzam olasılığını keşfetmeleri için ilk etapta 1000 adet CyberDog satışa sunulacak. Spot'a oranla oldukça ucuz bi model olan CyberDog, 1540 dolarlık bir fiyat etiketine sahip.  
Yazar
Yiğit Tüysüz

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın