RTÜT'TEN NETFLİX'E YAYIN YASAĞI AKİT TV'YE PARA CEZASI

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Netflix'in, çocuk istismarı görüntüleri içerdiği iddiasıyla "Cuties/Minnoşlar" adlı filmi katalogdan çıkarması gerektiğine karar verdi.

İnternet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık yapan radyo ve televizyonların RTÜK denetimine alınmasından sonra ilk kez bir seç-izle platformunun dosyasını görüşen Üst Kurul bugünkü toplantısında, film hakkında hazırlanan uzman raporunu görüştü.

9 Eylül 2020'de yayınlanacağı duyurulan filmin fragmanında, yapımın 11 yaşında bir çocuğu konu almasına karşın 18 yaş üstü yetişkin izleyicileri hedeflemesi üzerinde durdu.

Uzman raporundaki "çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği" değerlendirmesi üzerine RTÜK, bahse konu yapımla Netflix'in, 6112 sayılı Kanun'un 8. maddesinin 1. fıkrasının (ğ) bendinde yer alan "Yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez" hükmünü ihlal ettiğine, bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verdi.

Netflix’in yaptırım kararına rağmen filmi yayına sokması halinde geçici yayın lisansının iptal edilmesi söz konusu olabilecek.

Film, ailesi Müslüman olan Amy adındaki bir kızın hikâyesini anlatıyor.

Bakanlık RTÜK’e başvuruda bulunmuştu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı daha önce filmle ilgili açıklamada bulunmuş, filmin çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği yönünde değerlendirmede bulunmuştu.

Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi RTÜK’e başvuran Bakanlık, açıklamasında “Çocuklarımızın her hangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerine yer vermişti.

Akit TV'ye para cezası

RTÜK bugünkü toplantıda ayrıca Akit TV’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla devlet erkanının Anıtkabir ziyaretine ilişkin yayında ekran alt yazısında kullandığı ‘Anırkabir’ ifadesini de görüştü.

RTÜK, söz konusu ifadenin toplam 1 dakika 43 saniye süresince ekranda kalması sebebiyle Kanun’da yer alan "Yayın hizmetleri… kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" hükmünün ihlal edildiğini belirledi. Üst Kurul, yayıncı kuruluş hakkında idari para cezası yaptırımı uygulanmasına karar verdi.
Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın