SAMSUN'DA 19 MAYIS ÇOŞKUSU

Bugün sevinçliyiz. Bugün mutluyuz. Mustafa Kemal Paşa 102 yıl önce bugün beraberindeki asker ve siviller ile Samsun'a çıkarak Türk İstiklal Savaşı'nı Anadolu'dan başlatmış oldu.

STK VE SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI'NDA SAMSUN-İLKADIM'DAKİ ATATÜRK ANITI'NA ÇELENK KOYDU

Kuruluşun ve kurtuluşun şehri olma özelliği ile cumhuriyetimizin en kutlu şehirlerinden olan Samsun'da 19 Mayıs'ın sevinci büyük bir coşku ile kutlandı. Covid-19 salgını tedbirlerine uyularak gerçekleşen kutlama programında Sivil Toplum Kuruluşu ve Siyasi Parti temsilcileri katıldı. 

Atatürk Anıtı'ndaki kutlamalarda şu Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Partiler yer aldı: Samsun Barosu, Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi, Türk Tabipleri Birliği Samsun Tabip Odası, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanlığı, Demokrasi ve Atılım Partisi Samsun İl Başkanlığı, Samsun Gazeteciler Cemiyeti, Ondokuz Mayıs Lisesi Mezunları Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Samsun İl Başkanlığı, Eğitim-İş Samsun Şubesi, Samsun Cumhuriyet Kadınları Derneği.

SAYGI DURUŞUNDA BULUNULDU VE İSTİKLAL MARŞI OKUNDU

İlkadım'daki Atatürk Anıtı'nda gerçekleşen kutlamalar saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayıp günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ile son buldu. 

19 MAYIS 1919'DA NE OLDU?

19 Mayıs 1919 tarihinde 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa, Bandırma Vapuru ile yapılan yolculuk sonrası Samsun'a ulaştı. Bu olay Kurtuluş Savaşı'nın fiili başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Samsun'da Rum ve Türk halkı arasında meydana gelen çatışmaların sonlandırılması için Osmanlı Hükûmeti tarafından Mustafa Kemal görevlendirilmiş ve kendisine 9. Ordu'nun müfettişliği verilmiştir. Bunun üzerine müfettiş görev bölgesine Bandırma Vapuru ile ulaşmış ve bir hafta boyunca Mantıka Palas'ta kalmıştır. Bu süreçte bölgede meydana gelen çatışmaların sebebini araştırmış ve işgalcilere karşı bizzat Türk direniş örgütlerinin kurulmasında etkin rol oynamıştır. Mustafa Kemal, bu bir haftalık süreç sonunda Havza'ya geçmiştir. Havza'da geçirdiği on yedi gün sonunda ise şehirden ayrılarak Amasya'ya hareket etmiştir.

Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın