Ticari Mesajlara İlişkin Düzenleme 2. Kez Ertelendi

İleti Yönetim Sistemi (İYS)‘nin ertelenmesine ilişkin Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler hakkında yönetmelikte yapılan değişiklik 28 Ağustos 2020 tarihli ve 31227 sayılı Resmi Gazete'de yayınlandı.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) ‘e ilişkin yükümlülüklerin son tarihleri aşağıdaki gibi belirlendi:

•Hizmet sağlayıcıların geçmiş tarihli almış oldukları onayları İYS'e aktarması için son tarih 1 Aralık 2020;

•Tüketicilerin daha önce hizmet sağlayıcılara verdikleri onayları İYS üzerinden kontrol etmesi için son tarih 16 Ocak 2021;

•Hizmet sağlayıcıların İYS üzerinden onay kontrolü yapmalarına ilişkin yükümlülüklerinin başlangıç tarihi 16 Ocak 2021.

Yönetmelikte yapılan yeni değişiklikler uyarınca hizmet sağlayıcıların, geçmiş tarihli almış oldukları onayları İYS’ye yükleme aşamasını 1 Aralık 2020 tarihinden önce tamamlaması gerekiyor.

Tüketiciler ise, daha önce vermiş oldukları onayları 16 Ocak 2021 tarihine kadar kontrol edebilecekler; 16 Ocak 2021 tarihine kadar kontrol edilmediği takdirde, yüklenmiş onaylar geçerli sayılacak ancak tüketiciler daha sonra İYS üzerinden reddetme imkânlarını kullanılabilecekler.

Bu tarihten itibaren Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS)'ne kayıt yaptırmadan, onayı olmayan alıcılara sesli arama, e-posta ya da SMS ile ticari elektronik ileti gönderilemeyecek.

Elektronik İleti nedir?

Firmaların, ürün ve hizmet pazarlaması veya firma tanıtımları için alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderdikleri promosyon, kampanya, indirim, veya hediye içerikli dijital iletidir.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?

Mevzuat 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik kapsamında; promosyon, kampanya, indirim, hediye vb. içerikli ticari iletilerin, alıcıların onayı olmadan gönderilemeyeceği, izin alınarak gönderilen iletilerde de alıcıların reddetme hakkının olması gerektiği belirtilmiştir. 

Firmaların ticari elektronik ileti göndermek için alıcılardan aldıkları izinleri saklayıp yönetebilecekleri, alıcıların da verdikleri izinleri görüntüleyip, reddedebilecekleri güvenlik standartlarına sahip sistemdir.

M. Göker SARP


Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın