TUA Başkanı Yıldırım: ''100 milyon dolar atın desem atacak ülke çok"

Türkiye Uzay Ajansı'nın (TUA) açıkladığı 10 yıllık Milli Uzay Programı'nın yankıları devam ediyor. Sosyal medyada ve kamuoyunda tartışılan Türkiye'nin uzay programı hakkında değişik görüşler dile getiriliyor.

Sosyal medya platformlarında uzaya gidecek astronot için Türkçe bir isim dahi düşünülüyor.

10 yıllık Milli Uzay Programı'nın ilk görevi ise 2023 senesinde Ay'a bir uçuş gerçekleştirmek.

ABD, Çin, Hindistan gibi dünya ülkeleri her yıl uzay programları için milyarlarca dolar bütçe ayırıyor.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım da Türkiye'nin başlatacağı Uzay Programı'nın maliyetleri ve bütçesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Yıldırım'ın demeçlerinden satır başları şunlar:

"Biz de girmek isteriz’ diyen diyene. 100 milyon dolar atın desem atacak ülke çok" 

İLK HEDEF AY'A YOLCULUK

"Asıl hedefimiz 2028’de Ay’a yumuşak iniş yapmak. Yani uzay aracımızı Ay’da yürütüp bilimsel veri toplamak. Ama ara bir adım koyduk. 2023’te bayrağımızı yerli motor ve yerli uzay aracımızla Ay’a ulaştıracağız. Aracımız 2023’te sert iniş yapacak" 

"Yani tekerlekleri açılmayan uçak nasıl hasar alıyorsa oradan bir daha kalkmayacak. Ama motorumuzun ateşlemesi, uzay aracının kontrolü, veri haberleşmesinin sağlanması tüm bunları devrim niteliğinde denemiş olacağız. 2028 yılında da aracımız uzaya insansız olarak gidecek.''

KAYNAK NASIL SAĞLANACAK?

"Herkes ‘Parayı bulacak mısınız?’ diyor. Devletimizin bütçesi yeterli olmasa bile uluslararası işbirlikleriyle para bulunabilir çünkü uzay herkesin gündeminde. Programımız açıklandı ‘Biz de girmek isteriz’ diyen diyene. 100 milyon dolar atın desem atacak ülke çok. Para sorun değil ama insan kaynağında sıkıntı var. Nasıl Türkler NASA’da, ESA’da çalışıyorsa biz de insan eksiğimizi öncelikli Türk olmak üzere başka ülkelerden tamamlayabiliriz."

İNSANLI UÇUŞLAR 10 YILLIK PLANDA YOK. AMA...

"İnsanlı uzay uçuşları 10 yıllık programda yok. Ama Türk astronotu uzaya göndermek için ABD ve Rusya ile görüşüyoruz. Aday seçimini 4-5 ay içinde tamamlamak zorundayız. Rus araçları çok dar o yüzden adayların 1.70 ila 1.80 boy arasında olması gerekiyor." 


Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın