YILBAŞI GECESİ FRANSA SOKAKLARINDA 100 BİN POLİS VE JANDARMA...

Tüm dünyayı kasıp kavuran coronavirüs/covid-19 salgını nedeniyle yılbaşı partileri, büyük insan kitlelerinin katılacağı kutlamalar, sokak eğlenceleri gibi riskli faaliyetler devletler tarafından yasaklanmış durumda.

Dünyanın önemli turizm ülkelerinden Fransa'da da yılbaşında sokaklarda Fransız güvenlik güçleri olacak. Ülkede bu gece yılbaşı kutlamalarını önlemek ve sokağa çıkma yasağını uygulamak için 100 bin polis ve jandarma görev yapacak.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda Paris sokaklarda ‘’Sarı Yelekliler’’ isimli büyük kitlesel topluluklar Fransız hükümetine karşı günlerce sokak eylemlerinde bulunmuş ve bu eylemlerde Avrupa’nın göbeği olan Fransa caddeleri savaş alanına dönmüştü.

Plana göre güvenlik güçleri aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda birçok aracın yakıldığı şiddet olaylarının tekrarını önlemeye çalışacak.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, sokağa çıkma yasağının başlayacağı 20.00'den itibaren kent merkezleri ve bazı dış mahallelerde güvenlik güçlerinin görünür olacağını belirtti.

Başkent Paris'te akşam saatlerinde metro hatlarının yarısı da kapalı olacak.

Yazar
Dünyanın Sesi

0 yanıt Bir yanıt yazın

Yanıtınızı Bırakın